Terrarium im większe tym lepsze-dlaczego ??

Każdy terrarysta prędzej czy później zetknie się ze stwierdzeniem „terrarium im większe tym lepsze”. Niestety wiele osób nie przywiązuje do tego specjalnej wagi. Co więcej mając na oku wymarzonego zwierzaka potrafimy poszukiwać źródeł, które potwierdzą nam, że wystarczy takie terrarium, na które akurat mamy miejsce na komodzie. Szukamy sprzedawców i hodowców gadów, którzy zapewnią nas, że wielkie terrarium absolutnie do niczego się nie przyda, a wręcz zwierzak będzie się w nim stresował i nie znajdzie pokarmu. W końcu tłumaczymy sami sobie, że skoro zwierzak ma apetyt, a nawet rozmnaża się, to przecież wszystko jest w porządku. Nie ma za wiele miejsca, ale i tak jest leniwy, prawda? W większym terrarium też by tylko leżał, zgadza się? Robimy więc wszystko by zagłuszyć wyrzuty sumienia, ale często w głębi duszy czujemy, że nie jesteśmy do końca fair.

 

Niemcy, którzy są terrarystycznym wzorem często robią terraria dla agam brodatych (P. vitticeps) o długości 2-3 metrów, szerokości 1-1.5 metra i wysokości 1-1.5 metra. Tymczasem w Polsce trzymamy te urocze zwierzęta w terrariach o długości 100-120cm na 50-60cm wysokości i szerokości. Agamy wyglądają w nich jak eksponat w gablocie. To, że jedzą i rozmnażają się w takich warunkach uspokaja wiele sumień.

 

Dlaczego więc warto narażać się na koszty i utratę większej ilości miejsca w pokoju by zrobić większe terrarium?

 

W hodowli zwierząt istnieje pojęcie dobrostanu. Na dobrostan składa się wiele czynników, które sprawiają, że środowisko życia nie naraża zwierzęcia na cierpienie psychiczne i fizyczne oraz zaspokaja jego potrzeby. Potrzeby fizyczne to w przypadku gadów światło, ciepło, gradient temperatur, pokarm, woda. Są to potrzeby pierwszego rzędu. Poza tym aby zwierzę funkcjonowało prawidłowo potrzebne jest zaspokojenie także innych potrzeb – swobodnego ruchu, eksploracji otoczenia, zaspokojenia ciekawości, obserwacji otoczenia, wspinaczki, kopania, poszukiwania pokarmu na sposób właściwy dla gatunku, w przypadku części zwierząt- towarzystwa własnego gatunku.

 

Najsilniejszym instynktem jest instynkt przetrwania i przedłużenia gatunku – dlatego właśnie to, że zwierzę je i rozmnaża się nie świadczy jeszcze o jego dobrostanie. Kury nioski też jedzą i składają jaja stłoczone w ciasnych klatkach w halach bez okien. Co więcej – ludzie także mają dzieci i jedzą w skandalicznych warunkach, w jakich niektórym przyszło żyć. Nie wyrokujemy wtedy, że te osoby są szczęśliwe, prawda?

 

Gady nie są tak inteligentne jak wiele ssaków, jednak kolejne badanie naukowe potwierdzają, ze dotąd ich nie docenialiśmy. Niektóre jaszczurki badane przez naukowców wykazały się inteligencją zbliżoną do ptasiej. Nietrudno zrozumieć, że zwierzę posiadające pewien stopień inteligencji łatwo może cierpieć z powodu braku ruchu oraz nudy. Wiele jaszczurek zamkniętych w bardzo ciasnych, izolowanych terrariach spędza czas drapiąc w szyby bądź staje się apatyczna. Właśnie dlatego warto zrobić jak największe terrarium, zapewniające jak najwięcej możliwości swobodnego przemieszczania się i zachęcać zwierzęta do samodzielnego zdobywania pokarmu (zamiast karmić je tylko z miski bądź pęsety). Ciekawskie gatunki takie jak agamy brodate, dobrze się będą czuły w wysoko umieszczonym terrarium, z którego mogą obserwować otoczenie. Warany, tilikwy i teju są wyjątkowo inteligentnymi zwierzętami i należy zapewnić im zajęcie polegające na aktywnej eksploracji otoczenia i wymagające wysiłku zdobywanie pokarmu. Na wolności zdobywanie pokarmu absorbuje zwierzęta przez długi czas. W niewoli pozbawione przestrzeni, wydarzeń, z posiłkiem podetkniętym pod nos, często przekarmione stają się znudzone i apatyczne.

 

Pamiętajmy, że tylko nieliczne gady mogą spędzać pewien czas poza terrarium. Poza terrarium jest dla większości tych zwierząt na zimno, za ciemno i czyha wiele zagrożeń. Dla wielu gatunków terrarium jest całym światem, w którym spędzają życie. Postarajmy się więc by nie było to więzienie, gablota na eksponat, tylko miejsce do życia.

 

Poniżej spis mniejszych zamienników popularnych gatunków. Jeśli nie mamy miejsca na odpowiednie terrarium może warto zastanowić się nad zwierzęciem, któremu jesteśmy w stanie zapewnić wspaniałe warunki zamiast upychania w ciasnej klitce? Skorzysta zarówno zwierzak jak i my obserwując szczęśliwe zwierzęta w pięknym otoczeniu.

 

Przed zakupem jakiegokolwiek zwierzęcia należy zapoznać się z wymaganiami gatunku w zakresie opieki, żywienia, wymagań środowiskowych. Polecam zakup zwierząt urodzonych w niewoli (CB).

 

Mniejsze „zamienniki” dla popularnych gatunków:

 

Legwan zielony (Iguana iguana)  ( wybór od strony diety )  " zamienniki":

- biczogony (Uromastyx. sp) ,Chuckwalla ((Sauromalus sp),  legwan brązowy ((Dipsosaurus dorsalis), legwan fidżyjski (Brachylophus sp)

Legwan zielony (Iguana iguana) - ( wybór od strony wyglądu ) "zamienniki"

-agama błotna (Physignathus cocincinus), agama wodna (Physignathus lesueurii), agama rogata (Acanthosaura sp), agama kameleonowa (Gonocephalus chamaeleontinus), legwan fidżyjski (Brachylophus sp) 

Agama błotna (Physignathus cocincinus) "zamienniki":

-agama rogata (Acanthosaura sp), agama kameleonowa (Gonocephalus chamaeleontinus), agama ogrodowa (Colates sp) 
Agama brodata (Pogona vitticeps)
"zamienniki":

-agama brodata karłowata (Pogona henrylawsoni), xenagama (Xenagama sp), agama bezucha (Tympanocryptis tetraporophora) 

Gekon lamparci (Eublepharis macularius), gekon gruboogonowy (Hemitheconyx caudicinctus) "zamienniki":

-gekon żmijowy (Teratolepis fasciata), gekon perełkowy (Stenodactylus sp), gałkogony (Nephrurus sp*), gekon hełmogłowy (Geckonia chazaliae) 
Felsuma madagaskarska (Phelsuma grandis)
"zamienniki":

-większość innych gatunków felsum za wyjątkiem P. standingi osiąga mniejsze rozmiary, dzienne gekony z rodzaju Lygodactylus 
Bazyliszki (Basiliscus sp)
"zamienniki":

-legwan hełmiasty (Laemanctus longipes) 
Waran stepowy ((Varanus exanthematicus)
"zamienniki":

-waran kolczastoogonowy (Varanus acanthurus), Varanus gilleni, Varanus kingorum 
Teju
"zamienniki":

-jaszczurka perłowa (Timon lepidus), Gallotia (Gallotia sp), małe gatunki waranów (patrz wyżej) 
Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus), gekon gargulcowy (Rhacodactylus auriculatus)
"zamienniki":

-gekon płaczący (Lepidodactylus lugubris), Eurydactylodes sp 
Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus), kameleon lamparci (Furcifer pardalis)
"zamienniki":

-Furcifer lateralis, Furcifer campani, Trioceros jacksonii, Bradypodion sp. 
Tilikwy (Tiliqua sp)
"zamienniki":

-Egernia sp