ściółka dla tropikalnych jaszczurek

Ściółka do terrariów tropikalnych/ leśnych

 

Zwykle podczas urządzania terrarium dużo wątpliwości budzi wybór ściółki. Każdy terrarysta chce aby ściółka była dekoracyjna, bezpieczna dla zwierząt i ułatwiająca sprzątanie. Niestety nie ma ściółki idealnej.

 

Po pierwsze musimy wiedzieć, że każda ściółka sypka, jeśli jest pożerana w dużych ilościach może stanowić zagrożenie tj. zaczopowanie układu pokarmowego czy mechaniczne uszkodzenie układu pokarmowego. Z drugiej jednak strony pożeranie wielkich ilości ściółki nie jest zjawiskiem normalnym. Takie zachowanie wynika zwykle z jakiś problemów zdrowotnych np. niedoboru minerałów, zarobaczenia czy odwodnienia (w tym ostatnim wypadku zwierzę zjada zwykle wilgotną glebę w której rosną rośliny). Jeśli zauważymy, że zwierzę celowo zjada ściółkę bądź zauważymy w odchodach dużą ilość ściółki należy ją natychmiast usunąć, zastąpić ręcznikiem papierowym i postarać się ustalić oraz wyeliminować przyczynę.

 

Pożeranie to nie jedyny problem, który mogą powodować ściółki. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ świadomość tych zagrożeń wśród terrarystów jest niska. Przede wszystkim chodzi tutaj o podrażnienie układu oddechowego przez pylącą się ściółkę (na dłuższą metę może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych), również wynikające z zapylenia problemy z oczyma, mechaniczne uszkodzenia skóry łap, szczególnie w okolicach pazurów, z których może wywiązać się zakażenie (a w efekcie martwica). Wiele ściółek utrudnia zwierzętom swobodne poruszanie się ponieważ przesuwają się i zapadają pod ciężarem jaszczurki.

 

Idealna ściółka powinna być możliwie wolna od pyłu, pozbawiona ostrych krawędzi, niezachęcająca do jedzenia (a więc należy zdecydowanie unikać piasków wzbogaconych o witaminy i minerały!), tworząca stabilną i zwartą powierzchnię, nie stwarzająca warunków bytowania dla owadów karmowych, nie podatna na pleśń. Niestety jak wspomniałam na wstępie nie ma ściółek idealnych, możemy się jedynie postarać wybrać jak najlepszą dla naszych zwierząt.

 

Mielone włókno kokosowe bardzo często wybierana ściółka do terrariów tropikalnych, zwykle sprzedawana w formie brykietu, który zalewamy wodą by uzyskać nadający się do użycia substrat. Ściółka ta ma wiele zalet, między innymi dobrze utrzymuje wilgotność, mogą rosnąć w niej rośliny, stabilizuje równowagę biologiczną zapobiegając rozwojowi bakterii beztlenowych, nie pleśnieje. Może być używana samodzielnie bądź wymieszana z innymi ściółkami np. piaskiem.

 

Kora należy używać kory drzew liściastych, pozbawionej ostrych krawędzi i odpylonej. Dobrze komponuje się w terrariach typu dno lasu.

 

Kostka kokosowa jej zaletą jest miękkość i lekkość, niestety osuwa się spod łap i tworzy świetną kryjówkę dla owadów karmowych.

 

Substrat bioaktywny zwykle składa się z gleby leśnej wraz z mchami, niekiedy z darnią, wraz z różnymi bytującymi w niej żyjątkami, pełniącymi rolę czyścicieli. Często stosowany w terrariach biotopowych.

 

Mech zwykle stosowany jako dodatek, ale dla niektórych drobnych stworzeń może stanowić jedyną ściółkę.

 

Jungle Earth, Forest Floor itp. dostępne w handlu ściółki do terrariów tropikalnych, składające się często z rozdrobnionego drewna cyprysowego. Mogą być używane samodzielnie bądź po wymieszaniu z innymi ściółkami.

 

Piasek nadaje się do mieszania z innymi ściółkami. Stosowany samodzielnie w wilgotnych terrriach często przyczynia się do rozwoju bakterii beztlenowych i przykrego zapachu. Problem eliminuje wymieszanie z włóknem kokosowym w proporcji przynajmniej 50:50.