ściółka dla stepowych jaszczurek

Ściółka do terrariów stepowych/ pustynnych

Zwykle podczas urządzania terrarium dużo wątpliwości budzi wybór ściółki. Każdy terrarysta chce aby ściółka była dekoracyjna, bezpieczna dla zwierząt i ułatwiająca sprzątanie. Niestety nie ma ściółki idealnej.

 

Po pierwsze musimy wiedzieć, że każda ściółka sypka, jeśli jest pożerana w dużych ilościach może stanowić zagrożenie tj. zaczopowanie układu pokarmowego czy mechaniczne uszkodzenie układu pokarmowego. Z drugiej jednak strony pożeranie wielkich ilości ściółki nie jest zjawiskiem normalnym. Takie zachowanie wynika zwykle z jakiś problemów zdrowotnych np. niedoboru minerałów, zarobaczenia czy odwodnienia (w tym ostatnim wypadku zwierzę zjada zwykle wilgotną glebę w której rosną rośliny). Jeśli zauważymy, że zwierzę celowo zjada ściółkę bądź zauważymy w odchodach dużą ilość ściółki należy ją natychmiast usunąć, zastąpić ręcznikiem papierowym i postarać się ustalić oraz wyeliminować przyczynę.

 

Pożeranie to nie jedyny problem, który mogą powodować ściółki. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ świadomość tych zagrożeń wśród terrarystów jest niska. Przede wszystkim chodzi tutaj o podrażnienie układu oddechowego przez pylącą się ściółkę (na dłuższą metę może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych), również wynikające z zapylenia problemy z oczyma, mechaniczne uszkodzenia skóry łap, szczególnie w okolicach pazurów, z których może wywiązać się zakażenie (a w efekcie martwica). Wiele ściółek utrudnia zwierzętom swobodne poruszanie się ponieważ przesuwają się i zapadają pod ciężarem jaszczurki.

 

Idealna ściółka powinna być możliwie wolna od pyłu, pozbawiona ostrych krawędzi, niezachęcająca do jedzenia (a więc należy zdecydowanie unikać piasków wzbogaconych o witaminy i minerały!), tworząca stabilną i zwartą powierzchnię, nie stwarzająca warunków bytowania dla owadów karmowych, nie podatna na pleśń. Niestety jak wspomniałam na wstępie nie ma ściółek idealnych, możemy się jedynie postarać wybrać jak najlepszą dla naszych zwierząt.

 

Piasek – jedna z najpopularniejszych ściółek, choć często chętnie pożerana. Należy wybrać możliwie odpylony, drobny piasek terrarystyczny pozbawiony dodatku minerałów i witamin. Warto pamiętać, że bardzo niewielka ilość jaszczurek bytuje w naturze na warstwie sypkiego piasku. Większość jaszczurek, także sucholubnych, przebywa na bardziej ubitej powierzchni, która nie stwarza takich problemów z poruszaniem się. Zbyt ostry piasek powoduje mikro-zranienia skóry łap dlatego należy ostrożnie go dobierać.

 

Mieszanki na bazie gliny – stosuje się je by uzyskać bardziej stabilną i mniej pylącą powierzchnię. Często bazą są glinki wędkarskie bądź gotowe ściółki. Stosuje się mieszanki z piaskiem i drobnymi kamykami. Taka powierzchnia nadaje terrarium naturalistyczny wygląd.

 

Ściółka z kolb kukurydzy – ściółka mająca wiele zalet. Wygląda jak drobne kamyki, jest lekka i dobrze osusza odchody. Okrągłe granulki nie stwarzają ryzyka zranienia. Nadaje się do suchych terrariów, które nie są zbyt mocno i często spryskiwanie, ponieważ łatwo pleśnieje.

 

Drewienka bukowe / inne drewienka – zrębki drewniane o różnych gabarytach. Dość popularna ściółka. Niestety większe fragmenty miewają ostre krawędzie stanowiące ryzyko przy przypadkowym połknięciu i są mało przyjazne dla łap zwierząt.

 

Kora – nienajgorsza ściółka do terrariów typu „suchy las” pod warunkiem, że zostanie starannie odpylona i pozbawiona ostrych krawędzi. Używamy kory z drzew liściastych.

 

Kostka kokosowa – jej zaletą jest miękkość i lekkość, niestety osuwa się spod łap i tworzy świetną kryjówkę dla owadów karmowych.