Legwan zielony (Iguana iguana)

                                               

Wielkość: do 220 cm, w niewoli samce zwykle nie przekraczają 160-180 cm, samice mniejsze. Waga samców dochodzi do 8kg.

 

Pochodzenie: Ameryka Południowa i Środkowa

 

Typ środowiska: Las tropikalny. Zwykle bytuje w pobliżu wody.

 

Dieta: Jaszczurka roślinożerna. Karmimy dzikimi ziołami i roślinami polnymi, liśćmi drzew, kwiatami, pędami i kiełkami, a także wybranymi roślinami uprawnymi. Owoce mogą stanowić niewielki dodatek do diety, a owady – rzadki przysmak.

 

Oświetlenie i ogrzewanie: JAK DLA DZIENNYCH JASZCZUREK TROPIKALNYCH ( KLIKNIJ ).

 

 

Wystrój: Legwany zielone są bardzo dużymi, masywnymi jaszczurkami. Swoją popularność zawdzięczają urodzie oraz przyjaznej dla hodowcy diecie. Niestety mało osób decydujących się na zakup poważnie rozważa wymagania tak dużego zwierzęcia związanego ze środowiskiem wodnym. Aby zapewnić dorosłym legwanom swobodne korzystanie z części wodnej i lądowej, łącznie z pływaniem, terrarium musiałoby być wielkości połowy małego pokoju. Zawsze należy zapewnić największe terrarium na jakie możemy sobie pozwolić.

Część wodna powinna być przynajmniej takiej wielkości by legwan mógł się swobodnie zanurzyć, a idealnie by umożliwiała pływanie. Należy brać pod uwagę, że większość jaszczurek korzystających z kąpieli wypróżnia się do wody i dlatego należy położyć nacisk na higienę w przeciwnym wypadku może dojść do infekcji skórnych bądź zakażanie bakteryjnego. Jednym ze sposobów jest zainstalowanie odpływu umożliwiające łatwą wymianę wody. Prócz tego, ze względu na wielkość basenu, najlepiej zaopatrzyć się w wydajne filtry np. filtry kubełkowe. Woda w basenie nie powinna być zbyt zimna, gdyż zwierzęta mogą wówczas nie chcieć z niej korzystać, dlatego warto zdecydować się na delikatne podgrzewanie.

W terrarium legwanów warto zdecydować się na urządzenia pomagające utrzymać wysoką wilgotność, szczególnie jeśli basen nie jest zbyt duży. Zastosowania znajdą tu wodospady, zamgławiacze czy system automatycznego zraszania. Należy pamiętać, że w przypadków wodospadów obowiązuje taka sama dbałość o higienę jak w przypadku basenu. W przeciwnym wypadku on także może stać się siedliskiem potencjalnie groźnych bakterii. Duże terraria z częścią wodną należą do najbardziej pracochłonnych, ale wynagradza to zarówno uroda zbiornika jak i samych mieszkańców.

Przy wszystkich urządzeniach nawilżających nie należy zapomnieć o wydajnej wentylacji, która doprowadzi świeże powietrze, zapobiegając duchocie.

Ważnym wyposażeniem terrarium są konary i umieszczone wysoko półki skalne. Legwany lubią przebywać wysoko, wylegując się i obserwując otoczenie. Konary powinny być szerokie i chropowate, ustawione pod wieloma kątami by stwarzać wiele możliwości wspinaczki. Potrzebny jest przynajmniej jeden gruby konar ustawiony poziomo do wylegiwania się.

Ze względu na dietę i ciężar legwanów utrzymanie żywej roślinności możliwie jest właściwie tylko w ogromnych terrariach, takich jakie można zobaczyć w niektórych ZOO. W warunkach domowych zwykle zastępuje się je sztucznymi imitacjami. Ważne jest by były one solidnie wykonane, gdyż jaszczurka zapewne sprawdzi, czy nie są jadalne. Ważne by nie mogła oderwać i połknąć kawałków plastiku.

W terrarium legwana należy postawić przede wszystkim na solidność. Ścianka, imitacje skalnych półek, konary, rośliny i basen wszystko to powinno być możliwie trwałe, w przeciwnym wypadku zwierzęta szybko zniszczą wystrój.

Ściółka: JAK DO TERRARIÓW TROPIKALNYCH ( KLIKNIJ )

 

Wielkość terrarium:  IM WIĘKSZE TYM LEPSZE (KLIKNIJ)

 

Woda: Gatunek związany z wodą, należy zapewnić część wodną (duży basen) według opisu wystroju.

 

Wilgotność: 70-80%, wyższa rano, wieczorem i w nocy.

 

Temperatura: od 25 stopni w najchłodniejszym miejscu po 35-38 na wyspie ciepła. W nocy pokojowa (20-22 stopnie).