Agama kołnierzasta(Chlamydosaurus kingii )

                                                                                        

Wielkość: do 95 cm. Samice mniejsze od samców.

 

Pochodzenie: Australia, Papua-Nowa Gwinea (w handlu bywają dostępne także mniejsze i ciemniejsze osobniki pochodzące z Indonezji) W przypadku zakupu takiej agamy, należy zapoznać się warunkami panującymi w ich środowisku naturalnym i skonfrontować je z zaleceniami tego opisu. Agamy indonezyjskie są mniejsze i ciemniej ubarwione. Niestety zwykle pochodzą z odłowu.

 

Typ środowiska: Suche lasy.

 

Dieta: Jaszczurka drapieżna, karmimy bezkręgowcami i niewielkimi kręgowcami.

 

Terrarium: Minimalne wymiary dla 1-2 osobników (dorosłych):200wysokość/150długość/80 szerokość cm.

 

Oświetlenie i ogrzewanie: JAK DLA DZIENNYCH JASZCZUREK PUSTYNNYCH ( KLIKNIJ ) z uwzględnieniem miejsc zacienionych.

 

Wystrój: Agamy kołnierzaste prowadzą bardzo charakterystyczny tryb życia. Większość czasu spędzają nieruchomo, przesiadując na ustawionych niemal pionowo (nachylonych pod bardzo lekkim kątem) pniach drzew, odpoczywając, wygrzewając się i obserwując otoczenie. Natomiast w celu żerowanie schodzą na ziemię i aktywnie polują ścigając zdobycz. Polują zwykle rano oraz po południu. Ich popisowym zachowaniem, prócz znanego wszystkim rozkładania parasolowatego fałdu skórnego, jest bardzo szybki bieg na tylnych kończynach. Wystrój terrarium musi być dopasowany do sposobu bytowania tych zwierząt. Przede wszystkim niezbędne są ustawione prawie pionowo konary. Cała budowa anatomiczna zwierzęcia jest przystosowana do przebywania w tej pozycji i nie dając im tej możliwości wyrządzamy im krzywdę. Ściany terrarium powinny umożliwiać wspinaczkę, ale nie jest potrzeba duża ilość półek do przesiadywania. Raczej ma ona pełnić rolę ścianki wspinaczkowej. Dno należy pozostawić możliwe puste, dając możliwość swobodnego przemieszczania się i aktywnych łowów na owady. Pewna ilość sztucznej roślinności bądź odpornych, sucholubnych roślin żywych może być użyta jako ozdoba.

 

Ściółka: JAK DO TERRARIÓW STEPOWYCH ( KLIKNIJ).

 

Wielkość terrarium:  IM WIĘKSZE TYM LEPSZE (KLIKNIJ)

 

Woda: Mały basen umożliwiający napicie się. Od czasu do czasu część terrarium można delikatnie spryskać, ale wydolna wentylacja oraz ogrzewanie powinny spowodować jego szybkie wyschnięcie.

 

Wilgotność: średnia, pokojowa Temperatura: Od 25 stopni w najchłodniejszym miejscu po 40 na wyspie ciepła. W nocy temperatura pokojowa (18-21 stopni).

 

 

 

 

 Dzika agama kołnierzasta na pniu drzewa. Tak właśnie spędzają większość czasu gdy nie polują.