agama karłowata (Pogona henrylawsoni)

                                                                      

Karłowate agamy brodate nie są tak popularne jak ich większe kuzynki agamy brodate (Pogona vitticeps). Nie mogą się poszczycić mnogością odmian barwnych i mają delikatniejszą, mniej wyrazistą urodę. Są to jednak bardzo wdzięczne zwierzęta, łatwo oswajające się i niezbyt wymagające, a także łagodniejsze względem siebie nawzajem niż P. vitticeps. Stanowią wspaniałą alternatywę dla osób, które marzą o agamie brodatej, a nie mogą sobie pozwolić na zbyt duże terrarium.

 

Wielkość: do 30 cm

 

Pochodzenie: Australia (Centralne Queensland)

 

Typ środowiska: czarnoziemy (tereny nadające się pod uprawy), obszary pozbawione drzew, porosłe krzewami i urozmaicone formacjami skalnymi.

 

Dieta: jaszczurka wszystkożerna, młode głównie owadożerne, starsze osobniki chętnie przyjmują pokarm roślinny, choć nie aż tak chętnie jak P. vitticeps. Karmimy bezkręgowcami (owady, pajęczaki), małymi kręgowcami, roślinami i ziołami polnymi, kiełkami, wybranymi roślinami uprawnymi, suszem roślinnym.

 

Oświetlenie i ogrzewanie: JAK DLA DZIENNYCH JASZCZUREK PUSTYNNYCH ( KLIKNIJ )

 

Wystrój: Dla karłowatych brodaczy najważniejsza jest powierzchnia dna, umożliwiająca swobodne przemieszczanie się, jednak chętnie korzystają one z położonych wyżej punktów obserwacyjnych. Dno w większości powinno być puste, umożliwiając swobodne bieganie, natomiast wyżej warto umieścić miejsca do wygrzewania się i obserwacji otoczenia. W przypadku rozłożystych imitacji skał, zasłaniających dno, należy je dodatkowo doświetlić.

 

Ściółka: JAK DO TERRARIÓW STEPOWYCH ( KLIKNIJ)

 

Wielkość terrarium:  IM WIĘKSZE TYM LEPSZE (KLIKNIJ)

 

Woda: Agamy brodate karłowate kąpią się chętniej i piją więcej niż ich więksi kuzyni. Mały, płytki basenik z wodą powinien być więc na wyposażeniu terrarium. Codziennie oferujemy świeżą wodę do picia i kąpieli.

 

Wilgotność: niska, pokojowa

 

Temperatura: Od 25 stopni w najchłodniejszym miejscu do 40 na wyspie ciepła.

 

Pogona henrylawsoni w środowisku naturalnym

 

ora zabronione.