Kameleon Jemeński (Chamaeleo calyptratus)

                                                                           

 

Wielkość: samce do 55 cm, samice do 35 cm

 

Pochodzenie: Jemen, Arabia Saudyjska

 

Typ środowiska: Tereny zadrzewione i porosłe krzewami.

 

Dieta: Jaszczurka drapieżna, karmimy przede wszystkim wszelkimi dostępnymi bezkręgowcami. Kameleon jemeński, jako wyjątek w tej rodzinie, lubi też uzupełniać dietę o liście i owoce.

 

Oświetlenie i ogrzewanie: JAK DLA DZIENNYCH JASZCZUREK TROPIKALNYCH ( KLIKNIJ ). Należy zachować szczególną ostrożność w umiejscowieniu lamp by zapobiec poważnym w skutkach oparzeniom.

 

Wentylacja: kameleony potrzebują bardzo wydanej wentylacji. Są to zwierzęta, które wyjątkowo źle znoszą duchotę, może ona doprowadzić nawet do poważnych schorzeń układu oddechowego. Przyjmuje się, że przynajmniej 2 ściany w terrarium powinny być wykonane z siatki.

 

 Wystrój: Najważniejszym elementem wystroju w terrariach większości gatunków kameleonów są gałęzie. Kameleon spędza na gałęziach większość swojego życia, poluje na nich, zdobywa wodę, śpi. Na ziemię schodzi jedynie jeśli musi (np. aby przedostać się na inne drzewo, samica szukająca miejsca do złożenia jaj). Warto zastosować gałęzie o różnej średnicy, choć większość powinna być dobrana w ten sposób by kameleon obejmował ją niemal w całości bez stykania się przeciwstawnych palców. Ścianka pełni głównie rolę dekoracyjną, ale po odpowiednim zaaranżowaniu może stać się dodatkowym elementem wspinaczkowym. Rozłożyste półki skalne nie są potrzebne, zajmują jedynie miejsce. Kameleony wygrzewają się siedząc na gałęziach. Dodatkowym wyposażeniem powinny być sztuczne oraz wytrzymałe, nietoksyczne żywe rośliny. Pełnią one rolę dekoracyjną, dają zwierzęciu schronienie, a żywa roślinność poprawia mikroklimat.

 

Ściółka: JAK DO TERRARIÓW TROPIKALNYCH ( KLIKNIJ ).Rodzaj zastosowanej ściółki jest bez znaczenia dla kameleona, ważne by była ona niepyląca. Można też w ogóle zrezygnować ze ściółki i zdecydować się na gładką, łatwą do czyszczenia powierzchnię dna.

 

Wielkość terrarium:  IM WIĘKSZE TYM LEPSZE (KLIKNIJ)

 

Woda: Jako zwierzęta nadrzewne, kameleony w większości przypadków ignorują stojącą w misce wodę. Niezbędnym wyposażeniem ich terrarium jest zatem poidło, w którym woda znajduje się w ruchu. Takie poidło najlepiej umieścić w wyższej partii terrarium. Idealnym rozwiązaniem jest pojnik kapiący, z którego krople spływają po liściach, spadając do naczynia, filtrują się i wracają do obiegu. Jeśli zastosujemy pojnik kapiący bez obiegu zamkniętego będziemy musieli pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika, w którym zbiera się woda, aby uniknąć zalania dna terrarium. Innym rozwiązaniem są wszelkiego typu kaskady i wodospady, ale decydując się na nie należy położyć duży nacisk na higienę, gdyż zakamarki wodospadów bywają często miejscem rozwoju bakterii. Kameleon powinien mieć wygodny dostęp do pojnika po gałęzi. Zwierzęta te łatwo się odwadniają, co jest bardzo groźne dla ich zdrowia.

 

Wilgotność: Pokojowa. Wbrew powszechnej opinii kameleon jemeński jest gatunkiem pół-pustynnym – poza gwałtownymi opadami pory deszczowej Jemen jest suchym krajem. Często popełnianym błędem w chowie tych jaszczurek jest instalowanie dużej ilości urządzeń podnoszących wilgotność przy jednocześnie zbyt małej wentylacji, co prowadzi do powstania wilgotnej duchoty- zabójstwa dla dobrego samopoczucia i zdrowego układu oddechowego kameleona. Po spryskiwaniu terrarium powinno dość szybko wyschnąć.

 

Temperatura: 26-30 stopni w terrarium, 35-37 na wyspie ciepła. Kameleony jemeńskie bardzo lubią się wygrzewać.

 

Uwaga: podobnych warunków (choć przy nieco wyższej wilgotności) wymaga kameleon lamparci.