Biczogony (uromastyx)

                                                                                       

Wielkość: od 25 do 80 cm w zależności od gatunku.

 

Pochodzenie: Afryka

 

Typ środowiska: pustynia

 

Dieta: Jaszczurki roślinożerne. Karmimy dzikimi ziołami i roślinami polnymi, suszem roślinnym, kiełkami, wybranymi roślinami uprawnymi, kwiatami, mieszanką ziaren. Bezkręgowce mogą stanowić jedynie okazjonalny przysmak.

 

Terrarium : Wielkość terrarium powinniśmy dopasować do posiadanego gatunku. Jak zawsze terrarium im większe tym lepsze (KLIKNIJ)

Przykładowo:

U. princeps, U. ocellata, U.thomasi – od 100/80/60 (bądź 120/60/60cm)

U. geyri – od 150/60/60 cm (bądź 120/80/60cm)

U. ornata – od 150/60/90 cm

U. nigriventris – od 150/80/70 cm

U. dispar flavofasciata – od 200/80/70 cm

U. aegiptia – od 200/100/80 cm

 

Oświetlenie i ogrzewanie: JAK DLA DZIENNYCH JASZCZUREK PUSTYNNYCH ( KLIKNIJ )

 

Wystrój: Biczogony zamieszkują trudne i surowe środowisko pustyń. Są mieszkańcami nor – kryją się w nich przed niebezpieczeństwem, a także przed skrajnymi warunkami pogodowymi. Terrarium dla biczogonów powinno być przede wszystkim jasne i gorące. Jako wystrój doskonale sprawdzają się wszelkie skały, kamienie i ich imitacje, imitacje skalnych ścian z półkami, kawałki suchego drewna. Jako ozdoba może służyć susz rośliny (wrzośce, suche trawy), sztuczne rośliny, niektórzy terraryści używają żywych sukulentów o niskim zapotrzebowaniu na wodę. Ważnym elementem wyposażenia terrarium jest nora. Zapewnia ona zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa, panują w niej też inne warunki mikroklimatyczne, chociażby nieco wyższa wilgotność. Większość biczogonów chętnie korzysta z nor, choć niektóre z nich (jak U. ornata) mogą preferować szczeliny skalne, gdyż w naturze bytują na skalnych zboczach. Ważną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę chcąc zamówić terrarium są cechy poszczególnych gatunków. Np. U. ornata czy U. ocellata są świetnymi, zwinnymi wspinaczami i bardzo „lubią mieć” w terrarium wysoką ściankę wspinaczkową. Terrarium dla tych gatunków powinno być dość wysokie. Z kolei takie gatunki jak U. dispar, U. nigriventris czy U. aegiptia bytują raczej na płaskich terenach i dla nich najważniejsza jest powierzchnia dna, a wysokość z kolei nie powinna być zbyt duża. Popularny biczogon saharyjski (U. geyri) jest typem pośrednim między powyższymi. W razie wątpliwości serdecznie zachęcam do obejrzenia zdjęć i filmów wybranego gatunku w naturze. Jest to najlepsza lekcja.

 

Ściółka: JAK DO TERRARIÓW STEPOWYCH ( KLIKNIJ). W norze najlepiej sprawdza się mieszanka piasku z włóknem kokosowym w proporcji 60:40 na korzyść włókna.

 

Woda: Zdrowe, dorosłe biczogony piją bardzo rzadko, niemal w ogóle. Większość potrzebnych płynów czerpią z pokarmu. Ich organizmy prowadzą zadziwiająco wydajną i oszczędną gospodarkę wodną. Za nielicznymi wyjątkami (U. benti) biczogony potrzebują bardzo suchych terrariów pozbawionych jakichkolwiek misek i basenów (nie mówiąc już o wodospadach itp.). Po prostu żadna woda nie ma na stałe racji bytu w terrarium. Raz na 2 tygodnie można zaoferować miskę z wodą i sprawdzić czy zwierzęta się nią zainteresują. Z reguły dzieje się inaczej. Najczęściej piją samice po złożeniu jaj oraz osobniki osłabione, chore, odwodnione po imporcie.

 

Wilgotność: bardzo niska, nieco wyższa jedynie w norze.

 

Temperatura: Od 30 stopni w najchłodniejszym miejscu po 50 na wyspie ciepła. W nocy temperatura pokojowa (18-21 stopni).

 

 

Biczogon marokański (U. nigriventris) na wolności.

 

 

Biczogon egipski (U. aegyptia) na wolności

 

Biczogon ozdobny (U. ornata) na wolności.