Agama brodata ( Pogona vitticeps )

                                                                           

Wielkość: do 55 cm

 

Pochodzenie: Australia

 

Typ środowiska: stepy, półpustynie, obrzeża suchych lasów

 

Dieta: jaszczurka wszystkożerna, młode głównie owadożerne, ale szybko zaczynają podskubywać pokarm roślinny. Dorosłe roślinożerne przynajmniej w 50%. Karmimy bezkręgowcami (owady, pajęczaki), małymi kręgowcami, roślinami i ziołami polnymi, kiełkami, wybranymi roślinami uprawnymi, suszem roślinnym.

 

Oświetlenie i ogrzewanie: JAK DLA DZIENNYCH JASZCZUREK PUSTYNNYCH ( KLIKNIJ )

 

Wystrój: Agamy brodate są sporymi, masywnymi jaszczurkami wymagającymi przede wszystkim dużej powierzchni dna. Jednocześnie doskonale się wspinają i chętnie spędzają długie godziny wygrzewając się i obserwując otoczenie z wysokości. Agama brodata należy do łowców wyczekujących okazji – przesiaduje nieruchomo czekając na ofiarę, którą będzie mogła zaatakować. Zwierzęta te dobrze sobie radzą w wysokich terrariach (100-150 cm wysokości) pod warunkiem, że z imitacji skał i chropowatych konarów stworzymy im przestrzenny wystrój umożlwiający bezpieczne przemieszczanie się. Dno w większości powinno być puste, umożliwiając swobodne bieganie. W przypadku rozłożystych imitacji skał, zasłaniających dno, należy je dodatkowo doświetlić.

 

Ściółka: JAK DO TERRARIÓW STEPOWYCH ( KLIKNIJ)

 

Wielkość terrarium:  IM WIĘKSZE TYM LEPSZE (KLIKNIJ)

 

Woda: zapotrzebowanie na wodę dorosłych osobników tego gatunku jest niskie. Większość potrzebnej im wilgoci czerpią one z pokarmu roślinnego. Stały basen w przypadku dorosłych nie jest konieczny. Wystarczy, jeśli podczas zabiegów pielęgnacyjnych zaoferujemy agamom możliwość napicia i wykąpania się. W tym celu należy wstawić kuwetę i nalać do niej wody powodując plusk. Zwierzęta jeśli mają ochotę chętnie korzystają z możliwości kąpiąc się i zaspokajają pragnienie. Później basen można usunąć by nie zajmował miejsca i nie podnosił wilgotności. Jeśli zwierzęta nie są zainteresowane wodą nie należy ich zmuszać. Błędem jest często ostatnio praktykowane, nie powodowane realną potrzebą kąpanie agam w wannie, zlewie czy misce poza terrarium. Niczemu to nie służy, powodując niepotrzebny stres. Inaczej ma się sytuacja w przypadku najmłodszych agam a także osobników osłabionych i chorych. Te zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody. Młode piją częściej i kąpią się chętniej niż dorosłe, a brak wody grozi odwodnieniem.

 

Wilgotność: niska, pokojowa

 

Temperatura: od 25 w najchłodniejszym miejscu do 40 na wyspie ciepła.