agama błotna (Physignathus cocincinus)

                                                                            

Wielkość: do 100 cm, choć zwykle nie przekraczają 80 cm. Samice mniejsze od samców.

 

Pochodzenie: Kambodża, Laos, Tajlandia, Wietnam

 

Typ środowiska: Las tropikalny. Zwykle bytuje w pobliżu wody.

 

Dieta: Jaszczurka drapieżna, karmimy bezkręgowcami i niewielkimi kręgowcami. Niektóre osobniki przyjmują owoce w formie niewielkiego dodatku do diety.

 

Oświetlenie i ogrzewanie:   JAK DLA DZIENNYCH JASZCZUREK TROPIKALNYCH ( KLIKNIJ ).

 

 

Wystrój: Agamy błotne są dużymi, nadrzewnymi jaszczurkami, ściśle związanymi z wodą. Są doskonałymi pływakami i chętnie korzystają z kąpieli. Terrarium dla tego gatunku powinno składać się z części lądowej, części wodnej oraz szerokich, chropowatych konarów do wspinaczki i przesiadywania. Dodatkowym elementem wyposażenia są sztuczne i/lub wytrzymałe żywe rośliny.

Część wodna powinna być przynajmniej takiej wielkości by agama mogła się swobodnie zanurzyć, a idealnie by umożliwiała pływanie. Należy brać pod uwagę, że większość jaszczurek korzystających z kąpieli wypróżnia się do wody i dlatego należy położyć nacisk na higienę w przeciwnym wypadku może dojść do infekcji skórnych bądź zakażanie bakteryjnego. Jednym ze sposobów jest zainstalowanie odpływu umożliwiające łatwą wymianę wody. Prócz tego, ze względu na wielkość basenu, najlepiej zaopatrzyć się w wydajne filtry np. filtry kubełkowe. Woda w basenie nie powinna być zbyt zimna, gdyż zwierzęta mogą wówczas nie chcieć z niej korzystać, dlatego warto zdecydować się na delikatne podgrzewanie.

W terrarium agam błotnych warto zdecydować się na urządzenia pomagające utrzymać wysoką wilgotność, szczególnie jeśli basen nie jest zbyt duży. Zastosowania znajdą tu wodospady, zamgławiacze czy system automatycznego zraszania. Ten ostatni przyda się zwłaszcza jeśli mamy w terrarium wilgociolubną, żywą roślinność. Należy pamiętać, że w przypadków wodospadów obowiązuje taka sama dbałość o higienę jak w przypadku basenu. W przeciwnym wypadku on także może stać się siedliskiem potencjalnie groźnych bakterii. Duże terraria z częścią wodną należą do najbardziej pracochłonnych, ale wynagradza to zarówno uroda zbiornika jak i samych mieszkańców.

Przy wszystkich urządzeniach nawilżających nie należy zapomnieć o wydajnej wentylacji, która doprowadzi świeże powietrze, zapobiegając duchocie.

Na koniec warto wspomnieć o pewnym kłopotliwym zachowaniu, dotykającym agam błotnych. Mianowicie zwierzęta te mają skłonność skakania na szyby bądź upartego ocierania się o nie pyskiem. Doprowadza to często do powstania rozległych, ciężko gojących się ran, dających powikłania w postaci zgnilca pyska. Niektórych osobników z najpoważniejszymi ranami nie udaje się uratować. Dlatego należy zrobić wszystko, by zminimalizować te zachowania. Jednym z najlepszych sposobów jest zapewnienie jak największego terrarium, dającego dużo możliwości aktywności. Po drugie warto zająć agamy aktywnym zdobywaniem pokarmu (zamiast podawać go z ręki czy pęsety). Na koniec wszystkie ściany poza frontową powinny być zasłonięte. Przy tym gatunku nie jest wskazane robienie przeszklonych boków.

 

Ściółka: JAK DO TERRARIÓW TROPIKALNYCH ( KLIKNIJ )

 

Wielkość terrarium:  IM WIĘKSZE TYM LEPSZE (KLIKNIJ)

 

Woda: Gatunek związany z wodą, należy zapewnić część wodną (duży basen) według opisu wystroju.

 

Wilgotność: 60-70%, wyższa rano, wieczorem i w nocy.

 

Temperatura: Od 25 stopni w najchłodniejszym miejscu, do 35 na wyspie ciepła.

 

UWAGA: podobnych warunków wymagają także inne gatunki tropikalne związane z wodą np. bazyliszki.